Hakkında - TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya

Firuz Barbaros Bağlıkaya

Ankara’da aldığı otelcilik ve turizm eğitiminin ardından, Yabancı Diller Yüksek Okulunu bitirdi. Almanya’da yabancı dil eğitimi gördü.

1980 yılında turizm sektöründe otelcilik ve seyahat acentacılığı alanlarında çalışmaya başladı.

1995 yılından itibaren Rusya, Finlandiya, Norveç, İsveç ve Danimarka’da Detur ismiyle tur operatörlüğü faaliyetlerine başladı. 2019 yılı itibarıyla Detur, kuzey ülkelerinde yıllık 250 binin üzerinde turiste ulaşım, konaklama ve servis hizmeti verdi.

Bir dönem Türkiye Basketbol Federasyonu’nda Yönetim Kurulu Üyeliği de yapan Firuz Bağlıkaya, Türkiye ve Avrupa’da; FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası, Dünya Golf Şampiyonası ve Final Four Avrupa Basketbol Şampiyonası gibi önemli uluslararası organizasyonları yaptı. Halen Final Four ve Euroleague’in tek yetkili seyahat acentasıdır.

2011-2014 yılları arasında Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) 2. Başkanlık görevinin ardından, 2018 Mart ayından bu yana 2 dönemdir TÜRSAB Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Bağlıkaya, Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı (UKTAŞ) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin yanı sıra; İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB) İcra Kurulu Başkan Vekili, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Üyesi, Turizm ve Seyahat Acentaları Vakfı (TURSAV) Başkanı ve Mütevelli Heyeti Başkanı, Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TUGEV) Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Seyahat Acentaları ve Rehberler Meclis Başkanlığı görevlerini de yürütmektedir.

Evli ve 4 çocuk babasıdır. İngilizce konuşmaktadır.

2017 yılından bu yana ihale ile işletme hakkını kazandığı Anadolu Kültürel Girişimcilik, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve ören yerlerinin ticari işletmesini yapmaktadır. 180’in üzerinde müze ve ören yeri ile dünyanın en büyük müze mağaza zinciri konumundadır ve Türkiye’nin tanıtımına büyük katkı sağlamaktadır.

CV In English