Projeler - TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya

PROJELER


TÜRSAB ACENTA YAZILIMI

TÜRSAB ACENTA YAZILIMI HAYATA GEÇTİ

Büyük çaplı iş yapan firmalarımız, halihazırda yaptıkları işlere uygun, maliyetleri yüksek programlar kullanmaktayken üyelerimizin birçoğu uygun program üzerinden değil, Excel, Word gibi genel yazılımlar üzerinden işlerini görmekte, online programlara ulaşamamaktaydı. Birçok üyemizin; veri bankası oluşturmalarını ve satış raporlaması yapmalarını sağlayacak programı bulunmuyordu. Bunların yanında üyelerimiz; internet üzerinden çalışan, her yerden müşteri bilgilerine ulaşabilecekleri, işlerini takip ederek rezervasyon yapabilecekleri bir programa ihtiyaç duymaktaydılar.

Mevcut durumdan hareketle seyahat acentalarımızın dijitalleşme süreçlerine katkı sağlayacak ve bu alandaki ihtiyaçlarına yanıt verecek önemli bir çalışma olan TÜRSAB ACENTA YAZILIMI'nı hayata geçirdik.

Sürekli geliştireceğimiz programı gelecekte online rezervasyonların da yapılabileceği bir platform haline getirme hedefimiz olduğunu da ayrıca belirtmek isteriz.

Detaylı bilgi ve ücretsiz kullanım için;
https://www.tursab.org.tr/tursab-yazilimi

TÜRSAB ROTA

Türkiye seyahat endüstrisine yeni bir soluk getirecek olan ülke ekonomisine önemli katkı sağlayacak “Turizmin Yeni Rotası” TÜRSAB Rota projesini hayata geçmiştir.

Seyahat acentalarımızın kendi aralarındaki iş birliği olanaklarını artırmayı ve tüketicilere yepyeni turizm rotaları sunmalarını amaçlayan TÜRSAB ROTA platformuna başvuru ve detaylı bilgi için https://www.tursab.org.tr/tursab-rota web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

ÜYELERİMİZE ÖZEL TÜRSAB KART

TÜRSAB KART, sağlık hizmetlerinden eğitime, yeme-içmeden özel etkinliklere, giyimden teknolojiye kadar uzanan geniş bir yelpazede, çeşitli markalarla iş birliği yaparak TÜRSAB üyelerine ayrıcalıklı fırsatlar ve faydalar sunma amacıyla dinamik bir sadakat programı olarak tasarlanmış avantaj kart projemizdir.

Üyelerimiz, seçeceği fayda modelinin koşullarına bağlı olarak TÜRSAB Kartlarını gerek kişisel gerekse acentalarına özel ihtiyaçları için kullanabilmektedir.

18 ayrı kategoride 302 marka ve 312 adet fırsatın sunulduğu TÜRSAB Kart indirimlerinden bugüne kadar 2.031 seyahat acentamız faydalandı.

TÜRSAB Kart’a, TÜRSAB Online uygulaması ile mobil kullanıma açıldıktan sonra sanal cüzdan da entegre edilecek. Böylelikle acentalarımız için kredi olanaklarını da içeren ek özellikler devreye girecektir.

Ücretsiz TÜRSAB Kart başvurusu ve detaylı bilgi için https://www.tursab.org.tr/tursab-kart web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

ONLINE ACENTA SİCİL PROJESİ

Üyelerimizin TÜRSAB ile ilgili işlemlerini daha hızlı ve kolay yapabilmeleri için departmanlarımıza özel yazılımlar geliştirdik, veri güvenliği için sunucularımızı bulut sistemine taşıdık. Üyelerimiz sistem üzerinden taleplerini iletebiliyor, başvuru ve değişiklik bildirimlerini online olarak gerçekleştirebiliyor.

Yapılan tüm işlemlerin nasıl yapılacağının anlatıldığı kısa tanıtım videolarını çok yakın zamanda TÜRSAB TV, TÜRSAB web sayfamız ve dijital kanallarımızdan yayınlayacağız.

TÜRSAB AKADEMİK KURUL İŞ BİRLİĞİ PROJESİ

Yönetimimiz döneminde aktif hale getirdiğimiz TÜRSAB Akademi’yi seyahat acentalarımızın beklentilerine cevap veren bir yapıya dönüştürerek, ilk etapta Türkiye'nin seçkin üniversitelerinin turizm fakülteleri hocalarından oluşan bir Akademik Kurul oluşturduk.

Enformasyon memurluğu eğitimi, sınavlarıve sınav başvurularını online sisteme taşıdık.

2020-2022 yıllarında toplam 1950 Enformasyon Memurluğu Yabancı Dil Sertifikası verdik.

Dijitalleşme çalışmalarımızın bir parçası olarak yabancı dil sınavı ve mülakatları da artık online olarak gerçekleştiriliyor. Sınav sonuçları ise online ortamda anlık olarak görüntülenebiliyor.

Enformasyon memurluğu sınavlarında dil seçeneğini 4’ten 9’a çıkardık.

Çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor.

TÜRSAB MOBİL UYGULAMASI

Birliğimizin Dijital Dönüşümünün bir parçası olarak hayata geçirdiğimiz, TÜRSAB hizmetlerimize en kolay ve en hızlı şekilde ulaşmanızı sağlayacak TÜRSAB Mobil Uygulamamız yayında!

TÜRSAB Online, TÜRSAB KART, plaka sorgulama, plaka durum bildirimi, Dijital Doğrulama Sistemi, QR Kod ile Doğrulama ve üye acenta sorgulama gibi, üyelerimize ve tüketicilere yönelik birçok hizmetimize, mobil cihazlarınız üzerinden kolaylıkla erişim sağlayabilir, işlemlerinizi pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Üye ve kullanıcılarımıza fayda ve zaman sağlayacak TÜRSAB Mobil Uygulamamızı aşağıdaki linkler aracılığıyla ücretsiz olarak mobil cihazlarınıza indirebilirsiniz.

IOS: https://apps.apple.com/tr/app/t%C3%BCrsab/id1595191104?l=tr

ANDROID: https://play.google.com/store/apps/dev?id=5056726413836450614

ÜYELERİMİZE ÖZEL HİZMET HATTI

ACENTALARIMIZ TÜRSAB’TAKİ TÜM BİRİMLERİMİZE ARTIK DOĞRUDAN ULAŞABİLİYOR

Kurduğumuz çağrı merkezinin yanı sıra 0850 450 87 72 numarayı hizmete açarak üyelere özel hizmet sunmaya başladık. Yalnızca üyelerimize hizmet veren bu özel numara sayesinde seyahat acentalarımız; Hukuk, Mali Hizmetler, Acenta Sicil ve Plaka Birimlerimize hızlı bir şekilde ulaşarak bilgi ve destek alabiliyorlar.

PANDEMİ DÖNEMİ DESTEKLERİ

50 milyon TL aidat gelirinden vazgeçtik, aidat almayan tek birlik olduk
Pandeminin en ağır şekilde hissedildiği dönem olan 2020 yılında, üye aidatlarından feragat eden Türkiye’deki tek meslek örgütü olduk. Birlik olarak 50 milyon TL’lik bir gelirden vazgeçtik. 2022 yılı aidat artış oranlarının yüzde 50 düşürülmesi için mücadele verdik.

Görev izin belgesi ile pandemi sürecinde seyahat acentalarının tur yapmalarını sağladık
Yasakların devam ettiği pandemi sürecinde az da olsa gelen işleri acentalarımızın kaçırmasına müsaade etmedik. TÜRSAB olarak gerçekleştirdiğimiz yoğun temaslar neticesinde, İçişleri Bakanlığı’ndan aldığımız özel izinle, sokağa çıkma yasaklarının devam ettiği dönemler de dahil olmak üzere seyahat acentalarımızın tur yapmalarını sağladık.

Paylaşımlı ofis kullanımının yapılmasını sağladık
Hukuk birimimizin girişimleriyle “Seyahat Acentaları Yönetmeliği”nde değişiklik yapılarak paylaşımlı ofis kullanımının hayata geçmesini sağladık. Yeni yönetmelikle yeterli büyüklüğe sahip bir ofiste, birden fazla seyahat acentası faaliyet gösterebiliyor.

FİNANSAL DESTEKLER

El konulan TÜRSAB merkez binasını, yeniden TÜRSAB’a kazandırdık
Göreve geldiğimizde borç batağında olan TÜRSAB’ın binası bile icralıktı. Borç yüzünden kaybedilen TÜRSAB Merkez Binası’nı 58 Milyon TL’ye yeniden aldık. Borcu yapılandırarak ödemelerine başladık. Vadesiyle birlikte toplamda 81 Milyon TL olan TÜRSAB Binası’nın 14,5 Milyon TL’sini ödemiş olduk. 2026 yılında borcun tamamının kapatmış olacağız.

Seyahat acentalarının transfer hakkının otellere verilmesini engelledik
Bakanlık tarafından Meclis’e sunularak torba yasa içerisinde hayata geçirilmeye çalışılan ve otellere transfer hakkı tanıyan düzenlemenin hayata geçmesini engelledik. Bundan sonra da aynı bilinç ve kararlılıkla acentalarımızın haklarını korumaya devam edeceğiz.

Milli Saraylardan indirim aldık
TÜRSAB olarak seyahat acentalarımıza yeni ayrıcalıklar kazandırmaya devam ediyoruz. Girişimlerimiz neticesinde, Milli Saraylar İdaresi Başkanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren saray köşk, kasır, müze ve fabrikalara 20 kişi ve üzeri ziyaretçi getiren seyahat acentalarına yüzde 20 indirim uygulanmasını sağladık.

Attığımız adımlarla Hac & Umre acentalarımıza toplamda 10 milyon dolarlık destek sağladık
Pandemide 1000 Riyal’in Hac-Umre acentalarımızın cebinde kalmasını sağladık. Girişimlerimiz vesilesiyle Diyanet İşleri kişi başı 805 riyalden vazgeçti. Toplamda 3.7 Milyon dolar, Hac & Umre acentalarımızın cebinde kaldı. Umre turlarında maliyetlerin altında satış yapma yasağı getirdik Hac döneminde kangrene dönen münazzım vekillerinin vize sorununu çözdük.

Korsan ve kaçak turlarla mücadele ettik
Türkiye genelinde hizmet veren 80’in üzerinde denetim personelimizle, kaçak/belgesiz olarak yapılan korsan turlara göz açtırmadık. Pandeminin etkili olduğu 2020 ve 2021 yıllarında da sürdürdüğümüz denetimlerimize 2022 yılında da tam gaz devam ettik.

Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile Seyahat Acentalarına muafiyet sağlandı
Birliğimizin girişimleri sonucunda 7 Temmuz 2022 tarih ve 31889 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 7416 sayılı Kanun ile Seyahat Acentalarının faaliyetlerini yürütürken “Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun” uygulanmasında ‘elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcı’ veya ‘elektronik ticaret hizmet sağlayıcı’ kabul edilmeyeceği düzenlemesi getirildi.

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ

Birlik olarak elimizden geldiği kadar sosyal sorumluluk projelerine de imza atmaya çalıştık.

23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı’nda Darüşşafaka öğrencilerine İstanbul Boğazı ve Tarihi Yarımada’yı içeren tur düzenledik. İki hafta arayla iki tur olarak gerçekleştirdiğimiz geziye 100’e yakın öğrenci ve TÜRSAB yönetimi katılım gösterdi.

Diyarbakır’ın en önemli tarihi mekanlarından biri olan Zerzevan Kalesi’nin ilk kez ulusal çapta tanıtılmasına destek veren ilk kurum olduk.

YENİ YASA PROJESİ

Bayrağı devraldığımızda önemli projelerimizin en başında gelen TÜRSAB yasasını, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileriyle birlikte hazırladık. Yasayı pandemi öncesinde Bakanlığa teslim ettik. Seyahat Acentarlarımızın Biz TÜRSAB olarak yasamızın çıkması için yeni dönemde de çalışmaya devam edeceğiz. Mücadeleden vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz.